ABD’den İran ve Rusya’ya yeni yaptırımlar: ‘Vatandaşlarımız rehin tutuluyor’

ABD, vatandaşlarının ‘haksız yere gözaltına alınması ve rehin tutulması’ sebebiyle Rusya ve İran’a yeni yaptırım kararı aldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu (NSC) tarafından telekonferans ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan üst seviye yetkililer, ‘ABD vatandaşlarını başka ülkelerde haksız yere gözaltına alan ve rehin tutanlara karşı verilen çabayı bir ileri evreye taşıyacak yeni yaptırım kararlarının yürürlüğe girmesi konusunda’ ayrıntılı bilgilendirme yaptı.

‘YAPTIRIMLAR, FSB VE İHTİLAL MUHAFIZLARINA YÖNELİK OLACAK’

AA’nın haberine nazaran, toplantıda, yeni yürürlüğe giren yaptırım kararlarıyla, ABD vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlayanlardan ‘daha faal biçimde’ hesap sorulabileceği belirtildi. Yetkililer, “Bugün, Rusya ve İran’da daha evvel rehin tutmuş ya da tutmakta olan ya da Amerikalıları haksız yere alıkoyan aktörlere yönelik bu yürütme buyruğu kapsamındaki birinci yaptırım setini duyuruyoruz” sözlerini kullandı.

Yetkililerin açıklamasında, kelam konusu yaptırımların, FSB olarak bilinen Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi’ne ve İran İslam İhtilal Muhafızları Birliği’ne yönelik olacağı kaydedildi.

İKİ KURUM TARAFINDAN EŞ VAKİTLİ YAPTIRIM KARARI

Konuya ilişkin ABD Hazine Bakanlığı tarafından paylaşılan yazılı açıklamada da “Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC) ve Dışişleri Bakanlığı tarafından eş zamanlı olarak, İran İslam İhtilal Muhafızları İstihbarat Teşkilatı’nın dört üst seviye yetkilisine, ABD vatandaşlarının İran’da rehin alınması yahut haksız yere tutuklanması münasebetiyle yaptırım kararı alındı” denildi.

Bu hareketin, ABD hükümetinin yurt dışında rehin tutulan ABD vatandaşlarını konuta getirme konusundaki temel taahhüdünü yine teyit eden “Rehineleri ve Yanlış Bir Formda Alıkonulan ABD Vatandaşlarını Konuta Getirmeye Yönelik Gayretleri Artırmak” başlıklı 14078 numaralı İcra Buyruğu kapsamındaki ‘ilk girişim’ olduğuna da değinildi.

YAPTIRIMLAR KİMLERİ MAKSAT ALIYOR?

Hazine Müsteşarı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Brian E. Nelson, hususa ait dün yaptığı açıklamada, “Bugünkü aksiyon, ABD vatandaşlarının yurt dışında rehin alınmasından yahut haksız yere tutuklanmasından sorumlu olan İran ve Rusya’daki üst seviye yetkilileri ve güvenlik servislerini amaç alıyor” sözlerini kullandı.

İran’a yönelik yaptırımlar kapsamında, İslam İhtilal Muhafızları İstihbarat Teşkilatı üst seviye yetkilileri Ruhollah Bazghandi, Mohammad Kazemi, Mohammad Mehdi Sayyari ve Mohammad Hasan Mohagheghi’nin ABD’deki mal varlıklarına el konulduğu, bu şahıslarla finansal bağı olan şahısların de yaptırım kapsamına alınmasının kararlaştırıldığı bilgisi paylaşıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir