ABD’yi alarma geçiren uçağın pilotunun baygın olduğu ortaya çıktı

ABD’nin başşehri Washington DC’de 4 Haziran’da uçuşa yasak bölgeyi ihlal ederek, dağlık alana düşen Cessna Citation tipi küçük uçak hakkında soruşturma devam ediyor. ABD basınında yer alan haberlerde, uçuşa yasak bölgenin ihlali sonrası havalanan savaş uçaklarının pilotlarının, küçük uçağın pilotunu kokpitte bilinçsiz formda gördüğü tabir edildi.

Haberlerde, pilot ve üç yolcunun hayatını kaybettiği kazada, pilotun uçuşun son iki saatinde anonslara reaksiyon vermediği ve uçağın yakıtının bitmesinin akabinde Virginia’daki Montebello yakınlarındaki ağır ormanlık ve dağlık bir alana düştüğü tabir edildi. Pilotun şuurunu neden kaybettiği şimdi bilinmezken, uçakta basıncın apansız düşmesinin buna neden olmuş olabileceği öne sürüldü. İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan askeri yetkililer, uçağın düşürülmediğini ve kazaya savaş uçaklarının neden olmadığını vurguladı.

Nihai rapor 12 ila 24 ay içinde yayınlanacak

Ulusal Ulaşım Güvenliği Konseyine bağlı müfettiş Adam Gerhardt yaptığı açıklamada, uçağın enkazında soruşturmanın devam ettiğini belirterek, daha fazla detay içeren bir raporun önümüzdeki hafta, son raporun ise 12 ila 24 ay içinde yayınlanacağını aktardı.

Sonik patlama başkentte paniğe neden olmuştu

Küçük uçağı engellemek üzere havalanan iki F-16 tipi savaş uçağının, uçağı yakalamak için sonik patlama yapması, Washington DC’de büyük paniğe neden olmuş, patlama sesinin kaynağı bir müddet belirlenememişti.

Ölenlerin kimlikleri resmi olarak açıklanmadı

Kazada ölen 4 kişinin resmi kaynaklar tarafından şimdi açıklanmazken, uçağın sahibi olan Florida eyaletindeki Melbourne Inc. şirketinin sahibi 75 yaşındaki John Rumpel, ABD basınına yaptığı açıklamada, uçakta kızı, iki yaşındaki torunu ve dadısının pilotla birlikte uçakta olduğunu belirterek, uçağın Kuzey Carolina’dan New York’un Long Island bölgesine gittiklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir