Beyni tuz tanesi kadar! Bilim insanları meyve sineği larvasının beyninin haritasını çıkardı…

Araştırmacılar meyve sineği larvasının beynindeki nöronların ve ortalarındaki irtibatların detaylı bir haritasını çıkardılar. Araştırmacıların çalışması 3 binden fazla nöron ve 548 binden fazla sinapl ile (nöronlar ortası bağlantı) şimdiye kadar çıkarılmış en karmaşık harita.

Science News’dan McKenzie Prillaman’a konuşan İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden sinirbilimci ve çalışmanın ortak muharrirlerinden Marta Zlatic, yeni diyagramın araştırmacıların hayvanların beyinlerinin nasıl çalıştığını daha âlâ anlamalarına yardımcı olabilecek bir “referans harita” olduğunu söylüyor.

Bilim insanları şimdiye kadar yalnızca üç organizmanın beyni için connectome ismi verilen bu çeşit bir harita çıkarabilmişti: iki çeşit solucan ve bir deniz bücürü larvası. Bu hayvanların beyinlerinin her birinde yalnızca birkaç yüz nöron vardı. Live Science’tan Nicoletta Lanese’nin haberine nazaran, araştırmacılar ayrıyeten yetişkin bir meyve sineğinin beyninde 25.000 nöron ve 20 milyon sinapsın haritasını çıkardılar, fakat bu hala yalnızca kısmi bir harita.

Cuma günü Science mecmuasında yayınlanan larvanın beyin haritasının tamamlanması 12 yıl sürdü. Johns Hopkins Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, tek bir nöronun görüntülenmesi yaklaşık bir gün sürdü.

Yine de grup, böceğin minik beyninin binlerce dilimini görüntülemek için bir elektron mikroskobu kullanmayı başardı. Live Science, daha sonra her manzaradaki nöronları tanımladıklarını ve öteki hudut hücreleriyle olan temaslarını izlediklerini yazıyor. Ayrıyeten nöronları 93 çeşide ayırmayı da başardılar.

Ortaya çıkan diyagram bir dizi değişik bulgu ortaya çıkardı. En uygun bağlanmış nöronların neredeyse yüzde 75’i beynin öğrenme merkeziyle irtibatlıydı ve bu merkezin değerinin altını çiziyordu. Nature News’den Miryam Naddaf’a nazaran, beynin ortalarında irtibatlar bulunan birden fazla katmanı olsa da, tahminen de düşük nöron sayısını telafi etmek için katmanları atlayan kestirme yolları da vardı. Beynin iki yarım küresi ağır bir formda birbirine bağlıydı ve emsal görünüyorlardı; bu da araştırmacılar için bir sürpriz oldu zira insanlarda sol ve sağ yarım kürelerin kimi özel fonksiyonları vardır.

İnsan beyninde tahminen 86 milyar nöron ve trilyonlarca sinaps var. Bu, samanyolundaki yıldız sayısından çok daha fazla sinirsel ilişki demek. Fakat meyve sineği beyinleri ve insan beyinleri hala benzerliklere sahip. Johns Hopkins Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisi olan çalışmanın muharrirlerinden Joshua Vogelstein, NPR’den Jon Hamilton’a yaptığı açıklamada, örneğin her ikisinin de karar verme, öğrenme ve navigasyona karşılık gelen bölgelere sahip olduğunu söyledi.

BBC’den Jason Goodyer’a nazaran araştırmacılar artık bu haritayı karar verme ve öğrenme süreçlerinde yer alan yapıları daha uygun anlamak için kullanmayı umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir