İlçede kuduz paniği! Hastanelik olan 2 çocukla ilgi açıklama geldi: Tanı kesinleşti!

İlçenin Göldüzü köyünde yaşayan P.E. (10) ve M.E. (12), sokak köpeklerinin saldırısına uğradı. Yaralanan çocuklar, kaldırıldıkları Adilcevaz Onkoloji Hastanesinde yapılan müdahalenin akabinde Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edildi.

Dün Bitlis Sıhhat Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 19 Ekim 2022 tarihinde Adilcevaz’ın Göldüzü köyünden kuduz kuşkulu olarak hastaneye başvuran M.E. isimli hastanın yapılan fiziki muayenesinde yaklaşık bir ay evvel kuduz kuşkulu sahipsiz köpek tarafından ısırıldığının tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, “Gerekli filyasyon ve saha çalışması yapılmıştır. 20 Ekim 2022 tarihinde hasta Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilmiştir. Kişinin Hacettepe Üniversitesinde yatışı mevcuttur. Yapılan filyasyon sonucunda P.E. ve B.Ü. isimli 2 olay daha tespit edilmiştir. Bu iki hastanın da sevki sağlanmış olup, hastaneden alınan bilgilere nazaran kuduz hastalığı düşünülmemektedir. 31 Ekim 2022 tarihinde B.Ü., Ankara Etlik Kent Hastanesinden taburcu edilmiştir. P.E. adlı hasta Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde yatmakta olup genel durumu uygun olduğu bilgisine ulaşılmıştır. M.E. isimli vakamız ise Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde ağır bakım ortamında takibi devam etmektedir” tabirlerine yer verilmişti.

HASTANEDEN AÇIKLAMA GELDİ: TEŞHİS KESİNLEŞTİ

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bir köpek tarafından ısırılan ve kuduz kuşkusuyla Ankara’da tedavileri devam eden 2 çocukla ilgili olarak; “İlk hadise 21 Ekim’de geldi. 10 yaşında erkek çocuk. Birinci 2 tetkiki negatif geldi, yalnız 3. örneğinde tükürükte kuduz virisünün saptandığı belirtildi. Teşhis kesinleşti” dedi.

36 OLAY TESPİT EDİLDİ

Öte yandan Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde başıboş köpek tarafından ısırılan ve kuduz kuşkusuyla Ankara’da tedavileri devam eden 2 çocuktan sonra kentte yürütülen taramada ısırılıp sıhhat kuruluşuna müracaat yapmayan 36 olay daha tespit edildi.

Adilcevaz Kaymakamlığından yapılan açıklamada ise İlçe Hıfzıssıhha Şurasının 26 Ekim 2022’de Kaymakam İsmail Demir’in başkanlığında toplandığı belirtilerek, “Alınan kararlara istinaden 27 Ekim 2022 tarihinde ilçemizde olayın ikamet ettiği ve etrafında bulunan 18 köyde ve toplam 19 okulda bin 960 öğrenci taranmıştır. Tarama sonucunda 12 ısırılıp sıhhat kuruluşuna müracaat yapmayan olay tespit edilmiş ve hastaneye yönlendirilmiştir. 28 Ekim 2022 tarihinde ilçe merkezindeki 5 lisede bin 163 öğrenci ve 90 öğretmene kuduz hakkında eğitim verildi ve okullarda öğrenciler ortasında kuduz hastalığı sorgulandı. 24-31 Ekim 2022 tarihleri ortasında İZCİ sistemimize düşen toplam 83 olaydan 26’sı ısırılma (köpek-kedi) olup geri kalan 57 hadise ısırılanların kuşkulu temaslı hadiselerdir. İlçemizde Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kuduz olumlu saptanmış rastgele bir hayvan bulunmamaktadır. Adilcevaz Onkoloji Hastanesinde ve bulaşıcı hastalıklar ünitesinde kullanılan İZCİ sistemi üzerinden günlük hadiseler takip edilmekte olup, ısırılanlar ve temaslılar belirlenip aşı takipleri gruplarımız ve aile doktorlarınca günlük olarak takip edilmektedir. 31 Ekim 2022 tarihinde 2 vatandaş kuduz aşısı için Adilcevaz Onkoloji Hastanesine başvurmuştur. Bu bireyler aranmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Bağışıklama ve profilaksi (koruma) hedefli aşılamaya alınan tüm şahısların takibi ilçe hastanemiz ve sıhhat müdürlüğümüzce yapılmaktadır” tabirleri kullanıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir