Kahraman gazilerin anısı Karşıyaka’da yaşayacak

Karşıyaka Belediyesi; gazilerin unutulmaması için Dedebaşı Mahallesi’nde yaptığı parka Gazi Parkı ismini verdi. Parkın açılışı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Atatürk’e gazi unvanın verildiği günün yıl dönümünde merasimle gerçekleştirildi.

Park açılışında konuşan Dedebaşı Mahalle Muhtarı Şuayip Kayataş, “Bugün Gaziler Günü’nü kutlamak için burada bulunuyoruz. Bu vatanı bizlere yurt edinmemizi sağlayan, Cumhuriyeti’mizi kollama ve müdafaa vazifesi üstlenen, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, siz sayın gazilerimize de ömür uzunluğu sıhhatler diliyorum. Karşıyaka’ya kalıcı eserler yapan sayın belediye başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vesile ile mahalle halkı kendisine müteşekkirdir” sözlerini kullandı.

“GAZİYİ UNUTULMAK ÖLDÜRÜR”

Türk Muharip Gaziler Derneği Karşıyaka Şube Başkanı Halil Taşcı, bu manalı ve özel çalışma için Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’a teşekkür ettiği konuşmasında şunları kaydetti: “Karşıyaka Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay, seçildiği günden bu güne kadar biz gazileri yalnız bırakmadı, daima onurlandırdı. Tüm gaziler ismine kendisine teşekkür ederim. Gazi; bu vatan için canını ortaya koymuş, yanında arkadaşlarının şehit olmasına şahitlik etmiş, bayrağı zaferle göndere çekmiş kişidir. Gazi vatan sevgisinin sembolüdür, gazilik ömür uzunluğu taşınacak bir gururdur. Sayın belediye başkanımız bir gazi çocuğu olarak çok kıymetli bir misyonu yerini getirdi ve Karşıyaka’da Gaziler Parkı’nın açılışını yaptı. Gaziyi kurşun değil, unutulmak öldürür; liderimiz unutulmayacak bir eser bıraktı. Başta Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

TUGAY: YAŞAYAN ANITLARSINIZ

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, gazilere duyduğu minneti vurguladığı konuşmasında şu tabirlere yer verdi: “Babam çok fedakar, yurtsever bir öğretmendi, bu ülke için çok çalıştı. Mukadderat ona ayrıyeten bir de gazi olmayı kısmet etti. Ben o günleri çocukluk çağlarında yaşadım. Babamın yaklaşık bir yıl kaldığı Kıbrıs Savaşı’nda yaşadıklarını döndükten sonra ondan senelerce dinledim. Halil Başkan’ım dedi ki ‘Biz ölmedik lakin arkadaşlarımız öldü. Onlarının vefatının acısını senelerce yüreğimizde taşıdık.’ Gaziler bu türlü insanlardır. O yüzden Atatürk ‘Gaziler yaşayan anıtlardır’ demiştir. Siz kıymetli gazilerimiz, her biriniz yaşayan anıtlarsınız. Sizin için yapılacak hiçbir park, hiçbir heykel, hiçbir anıt hakkınızı ödeyemez. Yalnızca 19 Eylül’de değil, her gün hatırlanması ve her gün yanında olunması gereken insanlarsınız. Ben bu vatanın bir evladı olarak sizlere minnet doluyum. Dünya tarihinde gazilik unvanının en fazla yakıştığı başkana sahibiz; Mustafa Kemal Atatürk’e. Başta Ata’mız ve silah arkadaşları olmak üzere, bugüne kadar ülkemiz için canını ortaya koymuş tüm şehitlerimizi hürmetle anıyor, gazilerimize bir sefer daha minnetlerimizi sunuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir