‘Koronavirüs, kalp hastalığını yüzde 5, damar tıkanıklığını yüzde 2,5 artırdı’

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Başhekimi ve Kalp Damar Cerrahisi Opr. Dr. Onar, koronavirüs başladığı günden bu yana kalp- damar hastalıklarında bariz artış olduğunu söyledi.

Onar, “Koronavirüs, birinci başladığında yüzde 5 kalp hastalığını, yüzde 2,5 de damar tıkanıklığı hastalığını artırdı. Bunu şöyle yorumlamak da mümkün. Koronavirüs enfeksiyonuna sahip şahıslar aslında hastalığı geçirdiklerini bilmeden ya da önemsemeden akut damar hastalığı, akut koroner sendrom kalp krizi, periferik damar tıkanıklığı, bunun yanında retinal alternatif tıkanmasına bağlı süreksiz ya da kalıcı görme kayıplarıyla hastanemize müracaatlar oldu. Münasebetiyle bu hastaların da koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğini yaptığımız rutin testlerle ortaya koyarak, hastalığın aslında bu klinik presentasyonla yani bu semptomlarla da ortaya çıkabileceğini ortaya koymuş olduk” dedi.

‘ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ HAYAT KURTARMAK’

Hastalarda birinci önceliklerinin hayatlarını kurtarmak olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Onar, “Bu hastalara tabi koronavirüs enfeksiyonuna sahip hastalarda kalp krizi ya da periferik damar tıkanıklığı ya da önemli öbür damar tıkanıklığı nedenine sahip hastalarda koronavirüsün tedavisi biraz daha geri planda kalıyor” diye konuştu.

2 YIL ÖNCESİNDE BU KADAR BİR ARTIŞ VAR MIYDI?

Onar, kelamlarına şöyle devam etti:

“Öncelikli maksadımız hastanın hayatını kurtarmak, periferik damar tıkanıklığına bağlı uzuv kaybını engellemek ya da görme kaybını yerine getirebilmek için ön tedavileri bu halde başlıyoruz. Koronavirüs tedavisinde daha geri planda tutuyoruz lakin çabucak peşi sıra da koronavirüsle alakalı tedaviler başlıyordu. Bilhassa 65 yaşın üzerinde diyabetik, hipertansif ve dolanım sorunu daha evvelden bilinen hastalarda damar sorunları ve kalp sorunları daha fazla ortaya çıktı. 2 yıl öncesine gidersek, 2 yıl öncesinde bu kadar bir artış var mıydı? Aslında bunu şöyle yorumlamak mümkün.

Koronavirüs birinci ülkemize giriş yaptığı vakit periferik damar sorunlarıyla ya da kalp krizi ile kliniğe gelen hastaların sayısı daha fazlaydı lakin virüsün tesirini kaybetmesi tesirinin azalmasıyla bir arada günümüzde biraz daha az sayıda kardiyovasküler sistem presentasyon ile ortaya çıkan koronavirüs enfeksiyonu görüyoruz. Bilhassa kalp hastalarının kesinlikle rutin ilaçlarını, rutin tedavilerini aksatmamaları lazım. Bunun yanında bilhassa makul bir ölçüde damar hastalığı olan ve rutin tedavilerini gören bireylerin doktor kontrollerine gelmelerini öneriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir