Mehmet Ali Ağca Kimdir, Kaç Yaşında? Mehmet Ali Ağca Hakkında Merak Edilenler

Çeşitli suikast teşebbüsleriyle tanınan Mehmet Ali Ağca, tekrardan gündeme geldi. Uzun bir müddettir ortalarda gözükmeyen Ağca’nın toplumsal medyada yeni bir görüntüsü ortaya çıktı. Pek çok kişi ise Ağca’nın hayatını merak etmeye başladı. Gazeteci Abdi İpekçi suikastinin tetikçisi olarak bilinen Ağca’nın yıllardır nerede olduğu bilinmiyor. Pekala Mehmet Ali Ağca kimdir, kaç yaşında? Mehmet Ali Ağca neden gündemde? Ayrıntılar içeriğimizde…

Mehmet Ali Ağca Kimdir?

Mehmet Ali Ağca, 9 Ocak 1958 yılında Malatya Hekimhan ilçesinin Güzelyurt köyünde dünyaya geldi. Aslen Malatyalı olan Ağca, çocukluğunu doğduğu kentte geçirdikten sonra İstanbul’a yerleşti.

Lise eğitimin akabinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Üniversite yıllarında birçok siyasi ideolojik kümelerin içerisinde yer aldı.

1 Şubat 1979 tarihinde Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçi, düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti. Mehmet Ali Ağca, bu olaydan tam 5 ay sonra ise Abdi İpekçi suikastinin tetikçisi olarak yakalandı. Maltepe Cezaevi’ne girdikten 6 ay sonra ise kaçırıldı.

Kaçırıldıktan sonra Bulgaristan’a getirilen Ağca, 1980 tarihinde mahkeme tarafından mevt cezasına çarptırıldı.

1981 yılında Papa II.Jean Paul’a Vatikan’da suikast teşebbüsünde bulundu. Bu suikast sonucunda Papa, elinden ve karnından vuruldu. 1986 tarihinde İtalya’da müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. 

2000 tarihinde periyodun İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından affı onaylandı ve Türkiye’ye iadesi gerçekleşti.

Türkiye’ye iade edildikten sonra, 1991 yılında yürürlüğe giren İnfaz Yasası gereği Abdi İpekçi cinayetinden aldığı mevt cezası 10 yıl mahpus cezasına çevrildi.

Aynı vakitte gasp ve soygun hatalarından aldığı 36 yıl mahpus cezası da Rahşan Affı yasası nedeniyle 7 yıl 2 ay mahpus cezasına çevrildi. Bu yasa gereği 2006 yılında hür bırakılmasına karar verildi. Fakat yargıtay kararıyla tekrardan tutuklandı ve 2010 yılında özgür bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir