MÜSİAD Bursa’dan ‘28 Şubat ve Türkiye Yüzyılı’ konferansı

BURSA (İGFA) – Konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Lider Yardımcısı İbrahim Güney, 28 Şubat sürecinde yaşanan olayların, Türkiye demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini aldığını belirtti. MÜSİAD Bursa’nın kuruluşunda etkin rol alan ve geçmiş periyotta başkanlığını da üstlenen Osman Birkan ve Mehmet Burkay’ın 28 Şubat sürecinde tutuklanarak, Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılandığını hatırlatan Güney, hak-hukuk gözetmeden yapılan bu tutuklama ve yargılamaların, din ve vicdan özgürlüğünü hiçe sayan birçok uygulama ortasında yerini aldığını vurguladı.

28 Şubat sürecinin temel insan haklarının askıya alındığı bir periyot olduğunun altını çizen Güney, “ 28 Şubat’ın milletimize yaşattığı acıları ve ülkemize verdiği ziyanları bir daha hatırlatmak, Türkiye’mizin son 20 yılda elde ettiği maddi ve manevi kazanımların değerini daha düzgün anlamak ismine çok bedelli. Çok şükür o günleri bizlere yaşatan zihniyetin temsilcileri tarihten silinip giderken, ötekileştirmek istedikleri bu milletin evlatları bugün tarih yazıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, dış siyasetteki aktörlük pozisyonundan ihracat rekorlarına, dev kamu yatırımlarından savunma endüstrisine kadar her alanda dünyada örnek ülke noktasına geldik. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla inanç ve tabir özgürlüğünden, adaletin üstünlüğünden ve insan haklarından yana olan halimizi her vakit müdafaaya ve savunmaya devam ederken, yerli ve ulusal duruşumuzla Türkiye’mizi daha parlak bir geleceğe el birliği ile taşıma kararlılığıyla çalışmayı da sürdüreceğiz.” dedi.

KAMU BAŞDENETÇİSİ ERDEM MALKOÇ; “NECMETTİN ERBAKAN SİYASETTE YENİ BİR ÇAĞ AÇTI”

Türkiye için çok güçlü bir süreç olan 28 Şubat’ı anarken tüylerinin diken diken olduğunu söz eden Kamu Başdenetçisi Gurur Malkoç, geçmişten ders çıkarmak için 28 Şubat devrini unutmamanın değerine dikkat çekti. Malkoç, bu periyotta yaşananları hatırladığında akıllara birinci gelen ismin Necmettin Erbakan’ın olduğunu belirtti. Necmettin Erbakan’ın bir çaba insanı olduğunu söyleyen Malkoç, “Sayın Erbakan, düzgün ahlak sahibi hoş bir insan, olağanüstü düzgün bir Müslüman ve birebir vakitte Türkiye’nin dünya çapında yetiştirdiği büyük bir bilim adamıydı. Siyasette yeni bir çağ açtı, Türk milletinin Tanzimat ile kayan istikametini yine aslına döndürdü. Müslümanlığın gelişmişliğe mani olmadığını tam tersine çalışmayı ve gelişmeyi emrettiğini hem Türkiye’ye hem dünyaya haykırdı” formunda konuştu. Necmettin Erbakan’ın bilhassa o periyotta kurdurduğu MÜSİAD, Ulusal Gençlik Vakfı, Hak-İş, MEMURSEN, İHH üzere kuruluşların Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik alanında değerli bir rol oynadığını belirten Malkoç, bu kuruluşların günümüzde Türkiye’nin kalkınmasına ve yine yükselmesine katkı sağladığını söyledi.

“TÜRKİYE YÜZYILI AMAÇLARINA İLERLİYORUZ”

Kamu Başdenetçisi Malkoç, 28 Şubat devrinde Necmettin Erbakan’ın birçok zorlukla karşılaştığını da tabir ederek, o devirde ‘postmodern darbe’ olarak isimlendirilen 20 unsurluk bildirinin yayınlanarak başörtüsünün engellendiğini, kurduğu partinin kapatıldığını, istifaya zorlandığını, fakat Erbakan ve arkadaşlarının pes etmediğini vurguladı. Günümüzde ordunun siyasete karışmadığını söyleyen Malkoç, Türkiye’de birçok defa darbe ve darbe teşebbüsü yaşandığını, en sonuncusunun 15 Temmuz’da gerçekleştiğini lakin Türk milletinin o gün darbeye karşı durduğunu lisana getirdi. Erdem Malkoç, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin darbeleri geride bıraktığını, savunma sanayiinde dünyada örnek gösterilen bir ülke haline geldiğini ve ilim, bilim, teknoloji alanlarında gelişmeye devam ettiğini kaydetti. 28 Şubat’ta amaç alınan Erbakan’ın kanılarının, öğrencileri tarafından hayata geçirildiğinin altını çizen Malkoç, büyük Türkiye’yi yine inşa etmek için efor harcadıklarını ve güçlü bir liderlikle dünya beşten büyük diyerek yeni bir dünya tertibi kurmaya yönelik Türkiye Yüzyılı amaçlarına ilerlediklerini de tabir etti.

Programda yapılan konuşmaların akabinde MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı İbrahim Güney, Kamu Başdenetçisi Gurur Malkoç’a günün anısına ikram taktim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir