Okulların açılmasıyla birlikte enfeksiyon şikayetleri arttı

Okul periyodunda sık görülen hastalığın teşhis ve tedavi usulleri hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Betül Altan, çocukların bol sıvı alımı, kaliteli uyku ve yeterli-dengeli beslenmesinin kıymetine dikkat çekti.

Çocukların kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun müddet kalmalarının enfeksiyon riskini arttırdığından bahseden Uzm. Dr. Betül Altan, “Okulların açılması, çocuklarda enfeksiyon, alerji üzere hastalıkların da görülme sıklığını arttırmaktadır. Bunun sebebi çocukların, kapalı ve kalabalık ortamlarda daha uzun mühlet kalmalarıdır. Toplu formda havasız ve kapalı ortamlarda bulunulması enfeksiyon artışına sebep olabilmektedir. En sık görülen okul çağı enfeksiyonları, viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarıdır.

Genellikle kısa müddette resen güzelleşir. Bu evrede serum fizyolojik yahut okyanus suyu ile burun pasajının açık tutulması sağlanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın orta kulak iltihabı, bronşiolit yahut zatüreye ilerleme riski artar. Burun temizliğinin yanı sıra bol sıvı alımı, kaliteli uyku ve yeterli-dengeli beslenme önemlidir” dedi.

“SIK HASTA OLAN ÇOCUKLAR KESİNLİKLE BİR UZMAN TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMELİ”

Uzm. Dr. Altan, “Enfeksiyon sıklığını azaltmak için el hijyenine ve ferdî eşyaların hijyenine dikkat edilmelidir. Kâfi ve istikrarlı beslenmek, bol sıvı tüketmek, uyku saatlerine dikkat etmek çocukların bağışıklık sistemini güçlenmesi için değerlidir. Okullarda sınıflar sık sık havalandırılmalı, mesken içinde çocuklar sigara dumanına maruz bırakılmamalıdır. Zira sigara dumanına maruz kalan çocukların enfeksiyon ve bonşiolit riski önemli olarak artmaktadır.

Bunların yanı sıra çocuklar paket besinlerden uzak tutulmalı, kâfi ve istikrarlı beslenme konusunda takviye olunmalıdır. Hasta olan çocukların mümkün olduğunca meskende istirahati uygundur. Viral enfeksiyon düşündüğümüz çocuklara antibiyotik tedavisine başlamıyoruz. Uygunsuz antibiyotik kullanımı diğer hastalık etkenlerine direnç gelişmişse ve bağırsaktaki yararlı bakterilerin kaybına neden olabilmektedir. Yılda dörtten fazla kulak enfeksiyonu, iki ve ikiden fazla sinüzit, iki aydan uzun mühlet tesirli olmayan antibiyotik tedavisi, ağızdan ve deriden süregen mantar enfeksiyonu durumları immun yetmezlik açısından bir uzman tarafından değerlendirilmedir” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir