‘Rüşvet çarkı’ iddialarının yankısı sürerken… İşte Ziraat Bankası yöneticisinin borsa merakı

Birgün gazetesi müellifi Bahadır Özgür, borsada bir yılda süratle yükselen Kuvva Gıda’yla ilgili detayları köşesine taşıdı. Özgür yazısında, “Borsa İstanbul’la ilgili tartışmalar malum. Sedat Peker’in, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun merkezinde yer aldığını ileri sürdüğü rüşvet çarkına dair yayınladığı evraklar, bununla irtibatlı Saray’daki istifalar, AKP’li siyasetçilerin isminin geçtiği manipülasyon iddiaları… Milyarlarca liradan, haksız servet ediniminden, yüzbinlerce kişinin mağdur edilmesinden kelam edilirken, yargı ve SPK derin bir sessizlik içinde. Muhakkak ki buraya örülen duvardan da küçük bir tuğlanın bile çekilmesi istenmiyor” hatırlatmasında bulundu.

Şirketin paylarının yüzde 27.7’sinin Şule Kaynak’ın, yüzde 6.11’inin de Veysi Kaynak’ın olduğunu lisana getiren Özgür, “İmtiyazlı payların tamamı da Veysi Kaynak’a ilişkin. Kim o? 2016’dan başkanlık rejimine geçene kadar Başbakan Yardımcısıydı. Kahramanmaraş Belediye başkanlığı, üç periyot AKP milletvekilliği, Adalet Bakan yardımcılığı filan yaptı. Şimdiki misyonu ise önemli. Ziraat Bankası’nın lider vekili. Varlık Fonu bünyesinde bulunan, en büyük kamu bankasının üst seviye icracı yöneticilerinden” dedi; akabinde şunları kaydetti:

“BORSAYA MERAK SALDI”

“Ziraat’in zirve yöneticisi Kaynak, 2020’den itibaren borsaya merak salıyor. Ve Serve Sinema Yapım A.Ş’nin imtiyazlı paylarını satın alıyor. Şirket yakın izleme pazarında süreç görüyor. Yani SPK’nın nezareti altında. Bu tıp şirketler bir ‘kabuk’ fonksiyonu de görüyor. Kendi şirketini borsaya açmak için halka arz üzere zahmetli ve uzun yolu tercih etmeyenler, gözaltı pazarındaki bir şirketi alıp eldekiyle birleştiriyor. Kaynak da Serve’nin paylarını Kuvva Gıda’ya satıyor ve faaliyet kolunu dondurmacıdan sinema yapımcısına çeviriyor. Ağustos ayında da Borsa İstanbul’daki Serve paylarının kodu, Kuvva Besin olarak değiştiriliyor. Kaynak, 2020’nin sonunda bir şirkete daha ortak oluyor. İstikrar Yatırım Holding’in yüzde 13,2 payını alıp idareye giriyor. Bu payları Mart 2022’de elden çıkarıyor.

“HİSSE SERÜVENİ İLGİNÇ”

Hisse alışverişlerinin teknik ayrıntıları bir tarafa, Ziraat’in üst seviye yöneticisinin seçtiği payların serüveni de farklı temelinde. Susurluk’un büyüyerek devam ettiğini konuştuğumuz; mafya-çete-siyaset bağlarının oluşturduğu fotoğrafın eksik kesiminin borsa ile tamamlandığını gördüğümüz şu günleri özetleyen bir ironi üzere. İşin bu istikametini de kısaca hatırlayalım.

Özetle borsada her vakit manipülasyonlar yaşandı, tuzaklar kuruldu, vurgunlar vuruldu. Değerli olan bunu engelleyecek, ortaya çıkaracak devlet kurumlarının varlığı ve ne yaptığıdır. Cürmü, kabahat olmayandan ayırabilmenin yegane yolu budur. Pekala ya devleti yönetenler, kamu kaynaklarını elinde tutanlar işin içine girerse?

Haliyle baştaki kolay, hatta son derece naif görünen o soruyu tekrar soralım: Ziraat’in yetkili yöneticilerinden birisinin, borsada pay alıp satması etik mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir