Twitter’ın reklam geliri Elon Musk sonrasu yüzde 50 azaldı

Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı.

Şirketin reklam satış sayılarının Haziran ayında beklenen performansı göstermediğini söyleyen Elon Musk, Temmuz’un ise daha umut vadettiğini belirtti.

Musk, Twitter’ı satın almasının akabinde maliyetleri düşürmek maksadıyla şirketin 7 bin 500 çalışanının yaklaşık yarısının işlerine son vermişti.

THREADS 150 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTI

Twitter’a rakip olarak geliştirilen Meta’nın tasarladığı Threads uygulamasının birtakım kestirimlere nazaran 150 milyon kullanıcıya ulaştığı sanılıyor.

Threads, Instagram ile olan kontağı sayesinde potansiyel olarak iki milyar kullanıcıya erişim imkânına sahip.

TWİTTER AĞIR BORÇ YÜKÜ ALTINDA

Diğer yandan Twitter ağır bir borç yükü altında.Elon Musk hafta sonunda yaptığı açıklamada nakit akışının negatifte olduğunu belirtmiş lakin yüzde 50’lik reklam geliri kaybına dair bir vakit çizelgesi ortaya koymamıştı.

Musk, “Başka rastgele bir şey yapma lüksüne sahip olmadan evvel nakit akışını müspete dönüştürmemiz gerek,” formunda bir tweet atmıştı.

JM Finn’de yatırım yöneticisi olan Lucy Coutts, BBC’nin Today programına yaptığı açıklamada, Musk’ın Twitter’ın gelirlerini arttırmayı başaracağını, fakat “bunun vakit alacağını” düşündüğünü söz etti.

Finn, “Temmuz sonuna dek 13 milyar dolarlık borç ödemesi gerekiyor, hasebiyle Tesla’daki hissesinin bir kısmını daha satmak zorunda kalırsa Tesla payları üzerinde daha fazla baskı oluştuğunu görebiliriz” dedi.

Elon Musk’ın CEO’su ve en büyük hissedarı olduğu elektrikli araba üreticisi Tesla’nın bu hafta son çeyrekteki mali performansını açıklaması bekleniyor.

Musk, binlerce çalışanı işten çıkardıktan sonra Twitter’ın 2023 yılında 3 milyar dolar gelir elde etme amacını tutturma yolunda ilerlediğini söylemişti.

2021’de Twitter’ın geliri 5,1 milyar dolardı.

Reklam gelirindeki düşüş maliyetleri düşürme önlemlerinin, Twitter’ın içerik moderasyonuna getirdiği yeni kurallar nedeniyle platforma sırt çeviren reklam verenleri çekmeye kâfi olmadığına işaret ediyor.

Musk, Nisan ayında BBC’ye verdiği mülakatta Twitter’a küsenlerin büyük kısmının geri döndüğünü öne sürmüştü.

Snap ve Meta’nın eski yöneticilerinden Meghana Dhar, Twitter’ın Musk’ın satın almasından evvel de problemler yaşadığını savundu.

Dhar, “Twitter’ın gelirlerindeki düşüşü Elon’dan evvel görmeye başlamıştık. Bu istikrarlı bir düşüştü,” dedi.

NBCUniversal’ın reklam departmanının eski yöneticisi Linda Yaccarino, Haziran’da Twitter’da üst seviye bir duruma getirilmiş, bu Twitter’ın reklam satışlarının hala çok değerli olduğu formunda yorumlanmıştı.

Yaccarino, Twitter’ın görüntü, içerik üretici ve ticari iştiraklere odaklanmayı planladığını söz etmiş, siyaset ve cümbüş dünyasından isimlerle, haber ve medya kurumlarıyla görüşmeler yaptıklarını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir