Yurt dışından Ankara’ya ziyarete gelen heyetin algı operasyonuna toplantıda çok sert ayar!

Son dakika haberi… Memleketler arası Af Örgütü, Uluslararası Basın Kurumu, Hudut Tanımayan Gazeteciler, Gazetecilere Muhafaza Komitesi, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Muhafaza Merkezi üzere memleketler arası kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir heyet TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaretin en kıymetli gündem hususu ise yürürlüğe giren Dezenformasyon Yasası oldu. Heyet, yasa hakkında bilgi edinmek isterken, bunun seçimler öncesi muhalefetin konuşmasını önlemeye dönük bir düzenleme olabileceğini öne sürdü.

HEYETİN ALGI OPERASYONUNA OKKALI CEVAP

Çavuşoğlu, emelin niyet ve söz özgürlüğünü engellemek değil palavra ve kirli bilgiler ile manipülasyon yapılmasının önüne geçmek olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, buna örnek olarak Seyahat olayları sırasında toplumsal medyada paylaşılan fotoğraf ve manzaraları gösterdi.

Arjantin’de bot kazasında pervane çarpan kişinin Taksim’de polis tarafından yaralanmış üzere gösterildiği, yanık eğitim broşüründen alınmış manzaranın polis panzerlerinden sıkılan kimyasalların yanıklara neden olduğu aldatmacalarını içeren imajların akabinde Çavuşoğlu, heyete demokrasi dersi de verdi.

“RAPORLARINIZA MİLLETİMİZ BİR KIYMET ATFETMİYOR”

Çavuşoğlu, “Raporlarınızda hiçbir vakit bizim görüşmelerimize yer vermiyorsunuz. İkili standart uyguluyorsunuz. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü darbeciler üzerinden değerlendiriyorsunuz. Gidip o gece şehit olanların aileleri ile ya da gazilerle konuşmuyorsunuz. Cumartesi anneleri ile ilgili rapor hazırlıyorsunuz, bir defa gidip Diyarbakır Anneleri ile konuşmadınız. Terörle uğraşta şehit olanların ailelerini dinlemediniz. Onun için raporlarınıza bizim millet bir kıymet atfetmiyor” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin en yeterli yaptığı şeylerden birinin seçimler olduğunu, lakin birtakım partilerin başarısızlıklarına mazeret üretmek için kimi tezleri gündeme getirdiğini de söyledi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir